Prečo je obloha tmavá

Prečo je v noci obloha tmavá? Mysleli by ste si že odpoveď je jednoznačná – pretože nesvieti Slnko. Lenže jediný dôvod prečo je cez deň obloha modrá je, že slnečný jas sa odráža od atmosféry. Ak by sme atmosféru nemali, cez deň by bola obloha čierna – ako u mesiaca.

sPZV9q99qfJYJBN4pfOA47A

Opýtam sa inak. Prečo je vesmír tmavý? Najnovšie poznatky nám hovoria, že vesmír nemá hranice a sú v ňom nespočetné množstvá hviezd a galaxií. Takže v nekonečnom vesmíre by bolo jedno kam sa pozriete. Vždy by ste nakoniec uvideli buď hviezdu alebo galaxiu (ktoré vydávajú svetlo). Takže celá obloha by mala byť pokrytá hviezdami, a čiže by mala byť jasná ako cez deň! Prečo potom nie je? Existuje nejaká hranica vesmíru, kde už hviezdy nie sú? Nie tak celkom. Taká hranice neexistuje, ale existuje časová hranica, ktorá sa neustále zväčšuje. Ako určite vieme, vesmír mal začiatok. Pred 13,7 miliardami rokov bol celý vesmír stlačený do jedného bodu. Ten bod bol taký malý, že naše pojmy času a priestoru nestačia na jeho opis (definíciu). A kedže odvtedy prešla len určitá doba, svetlo z veľmi ďalekých hviezd k nám ešte nestihlo dôjsť. Je to ako by bol vesmír obrovskou búrkou, a my stále čakáme kým začujeme hrom zo vzdialenej hviezdy. Kedže svetlu cestovanie vesmírom trvá nejakú dobu, znamená to, že keď sa pozrieme na 5 miliárd rokov staré svetlo vidíme vlastne minulosť vesmíru. To znie ako dobrý dôvod prečo je obloha cez noc tmavá… ale nie je to ten správny. 😛

Je pravda, že na oblohe môžeme nájsť body, kde sa ešte nevytvorili žiadne hviezdy (alebo sa už vytvorili, ale ich svetlo k nám ešte nedošlo), ale teleskopy nám hovoria, že aj za tými najstaršími hviezdami stále vidíme svetlo. Nie svetlo z hviezd, ale zostatkové svetlo Veľkého tresku. Toto žiarenie kozmického pozadie vieme zachytiť, a prichádza viac menej rovnomerne zo všetkých smerov a tvorí akési pozadie hviezd. Takže nočná obloha vôbec NIE je tmavá! Čiže, keď nám teleskopy vravia že nočná obloha nie je tmavá, prečo tmavá je?

sxXS4o10T1T-9EYUczR4_og

Tu je malá pomôcka: Keď Hubblov teleskop fotil hviezdy ktoré sú ďaleko, fotil pomocou infračervenej kamery.

1zB12IQPT_oWq8yu0Rf3pkWTbiCFAD0_5 1IBxqQ1aNF0jw76FX4x5oFyjbSCAKkK6Z

Prečo? Pretože vzdialené hviezdy a galaxie sa od nás vzďaľujú, pretože sa vesmír rozpína. A presne tak ako keď ide sanitka oproti vám a počujete sirénu s takouto frekvenciou HU-HU-HU-HU, a potom keď už prejde počujete sirénu s väčšou frekvenciou – HUUUU-HUUUU-HUUUU-HUUUU (Dopplerov efekt), je to aj s hviezdami (presnejšie s ich svetlom). Čím rýchlejšie sa hviezda vzďaľuje, tým je viac červenejšia, pretože sa zväčšuje frekvencia svetelných vĺn, až nakoniec zmizne v infračervenom spektre, ktoré nie je ľudským okom viditeľné. Zabudol som dodať, že čím je hviezda ďalej, tým rýchlejšie sa aj vzďaľuje. A toto je odpoveď na otázku, prečo je nočná obloha tmavá- pretože ďaleké hviezdy miznú v infračervenom spektre.

sdM0Hl-162JoRxu-ZTGfB3w

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *