Korupcia na Slovensku (v skratke)

Čo môže vedieť 16 ročný chalan o korupcii? Nie je toho veľa. Nie som však slepý a vidím, čo sa deje v našom štáte a preto sa budem zaoberať hlavne tým. Z niečoho, o čom sa ľudia niekedy báli rozprávať sa teraz stala úplne normálna, bežná vec, bez ktorej by štát ani nemohol “fungovať”. Fungovať dávam do úvodzoviek, lebo to nie je správne poňatie slove fungovať. Štát ako taký tu má byť pre ľudí a nie ľudia preň.  A keď je o štáte známe, že v ňom vládne korupcia, človeku sa až hnusí dávať nejaké peniaze do krajiny, v ktorej žije. Všetky postrehy a myšlienky píšem na úrovni amatéra.

  Na Slovensku je známych mnoho korupčných prípadov a podvodov s tým podobných. Pozrime sa napríklad na predražený zimný štadión Ondreja Nepelu, ktorý stál dohromady už 86,9 milióna eur, čo je dosť veľa. Za toľké peniaze by sa dali určite postaviť aj dva štadióny. No nie na Slovensku. Tu sa musí dať polovica peňazí jedincom, ktorí nikdy nemajú dosť. Taktiež tu máme tunel Branisko, ktorého cena sa stále zvyšovala (nepochopiteľne). Celková cena bola 8,5 mld. SKK (pôvodný predpoklad: 6 mld. SKK; nechce sa mi to dávať na €, pretože je to už starý prípad a je lepšie nechať koruny, aby sme sa vrátili s dobou). Ide len o to, že ten tunel bol neskutočne predražený a nechápem, ako to vtedajšej vláde mohlo prejsť.

Nechcem rozpisovať tieto škandály, keď o nich bližšie veľa povedať neviem. Sú tu však aj ďalšie, ako napríklad “Gorila” alebo “Sasanka”. Tie sú teraz viac “v móde”, keďže na povrch vyplávali len nedávno(dobre, bolo to dva roky dozadu). Gorila sama o sebe nie je len korupčná kauza. Je to politický škandál, ktorý otriasol celým Slovenskom a konečne prinútil ľudí ísť do ulíc, aj keď bez väčšieho efektu. Ľudia to proste ignorujú a je im jedno, čo sa s našim štátom deje. Na to, aby sme lepšie pochopili, čo to Gorila je, treba sa o to viac zaujímať a možno by pomohlo prečítať si knihu “Gorila” od  Toma Nicholsona, ktorý sa podobným veciam venuje už nejaký ten čas. Nečudujem sa však, že Slovensko je na 66. mieste zo 183 hodnotených krajín vo vnímaní korupcie. Je dokonca 5. najhoršie zo štátov Európskej únie. To svedčí o o tom, ako sme na tom zle.

Aký ma dopad korupcia na nás ? Pojem korupcia pochádza z latinského„currumpere“ a znamená v preklade „skaziť“. Slovo„skaziť“ je naozaj výstižným vyjadrením tohto javu v spoločnosti. Korupcia dokáže skaziť všeobecný záujem v prospech určitej skupiny, či jednotlivca. Korupcia ovplyvňuje spoločenskú mienku o politike, dokáže skaziť dobré meno a morálku. Kazí imidž nášho štátu a je jedným z dôvodov, prečo na Slovensku nemáme peniaze. Zahraniční investori nechcú s nami spolupracovať práve preto, lebo sme známi tým, že je u nás rozšírená korupcia.

Korupcia ako taká, môže byť chápaná taktiež  v zmysle, keď niekoho uprednostňujeme. Napríklad, ak dáme prednosť nášmu kamarátovi, ktorý síce nemá prax, no máme ho radi, pre vysoko kvalifikovaným pracovníkom, ktorého však nepoznáme. Taktiež keď niekomu pomáhame len preto, že od neho očakávame, že nám to raz splatí. Morálne hodnoty v spoločnosti upadajú a ľudia za všetkým hľadajú zisk. No nečudujem sa im. Aj keď si to nechceme priznať, na Slovensko pomaly ale isto prichádza chudoba. Neskutočne veľa ľudí len bojuje o to, aby mohli uživiť svoju rodinu a je im jedno, ako sa k finančným alebo iným prostriedkom dostanú. Ja sám by som na ich mieste robil to isté, no som ešte mladý a moja rodina nanešťastie (alebo našťastie) žije až moc počestne. Chudoba je ako stvorená pre korupciu. V krajinách, o ktorých je známe, že sú chudobné, je taktiež známe, že je tam vysoký stupeň korupcie.

Myslím, že korupcia je obrovský problém demokracie. Demokracia ako taká ku nám, žiaľ bohu, ešte nedorazila. Prečo ? Ľudia majú právo povedať svoj názor, no oni to práve nevyužívajú a neprejavujú ani najmenší záujem o to, aby sa niečo zmenilo (maximálne sa dokážu neustále sťažovať, ako zle sa im žije, ale popritom nespravia nič pre to, aby sa mali lepšie). O korupčných škandáloch sa vie už roky no až minulý rok (2012) som zazrel prvé náznaky toho, že sa Slováci aspoň pokúsili niečo zmeniť. No naša vláda si za tých 20 rokov existencie nášho štátu zvykla, že si môže robiť čo chce a preto boli protesty rýchlo potlačené (tiež vďaka korupcii).

V dnešnom svete sa dá všetko riešiť peniazmi. Človek, ktorý ma peniaze, má moc. Bez peňazí ste nikto. Bohužiaľ je to tak, a ja sa len bojím, že tomu v budúcnosti tiež podľahnem. Veď za peniaze si už môžete kúpiť vážne všetko.

Zatiaľ najväčšia korupčná kauza na Slovensku

Tento príspevok vznikol na základe jedného krúžku, na ktorom sa zúčastňujem a preto sa chcem poďakovať môjmu triednemu učiteľovi, ktorý ma inšpiroval a uviedol mnohé veci na pravú mieru. Taktiež sa chcem poďakovať spolužiačke, ktorá ma naviedla nato, aby som o korupcii niečo napísal (viem, že to nie je bohviečo, no hádam ti to pomôže). Veľa informácii a myšlienok som čerpal z internetu a akákoľvek podobnosť nemusí byť čisto náhodná, no nekopíroval som nič, všetko som sa snažil písať svojimi slovami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *